Iako je Twitter društvena mreža na kojoj je izražavanje opsegom najograničenije – u jednoj objavi moguće napisati samo 280 znakova ili postaviti video maksimalne dužine 140 sekundi – zapravo je daleko najozbiljnija platforma takve vrste na internetu. Po kriterijima mladih korisnika društvenih mreža i najdosadnija jer na njoj se ne dolazi do one vrste dopamina koja potiče teenagerski mozak na način koji to čine kratki filmići o ničemu bitnom na TikToku ili prozori u tuđe živote: „storiji“ odnosno „reelsi“ na Instagramu. Samo 6 posto korisnika Twittera je mlađe od 17 godina. Zapravo, Twitter je po broju aktivnih korisnika tek 15. društvena mreža na svijetu, većina njegovih korisnika „tweeta“ jednom mjesečno, a 10 posto superaktivnih korisnika zaslužno je za 92 posto novog sadržaja na platformi…S druge strane, većina korisnika Twittera na tu mrežu dolazi da bi pratilo vijesti. Kad se toj činjenici doda da najveći broj korisnika živi u SAD-u, da ih je najviše u dobnoj skupini od 25 do 34 godine, da je skoro 70 posto korisnika muškog spola, nije teško izvući zaključak zašto čini da je društveno važno što se s Twitterom događa. Ova platforma se s vremenom, naime, pretvorila u u snažan politički alat. Tko ga pametno koristi, usmjerava, moderira i kontrolira može utjecati na javno mnijenje, a onda i na rezultat izbora. Uvriježeno je mišljenje – koje je doduše teško empirijski dokazati – da je upravo Twitter donio prevagu Donaldu Trumpu u njegovoj neočekivanoj pobjedi na predsjedničkim izborima 2016. godine nad favoriziranom Hillary Clinton, iako je Twitter bio i ostao baza obrazovanije, pa onda i demokratskije publike. To uvriježeno mišljenje su, doduše, ozbiljna znanstvena istraživanja dovela u pitanje, no dojam ostaje.  

U takvoj konstelaciji stvari, sve što se događa s Twitterom postaje prvorazredna vijest. Pogotovo kad ga kupi najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk. U svakodnevnom pravom bombardiranju vijestima iz i oko Twittera čini nam se da je u njegov posjed došao prije dvije godine, a nije prošlo ni dva mjeseca, dva kaotična mjeseca njegove vladavine.  

Kad bi se šalili, mogli bismo reći da na Twitteru nikad nije dosadno zahvaljujući ekscentričnom i svojeglavom bogatašu kojem je Twitter, baš kao i spomenutom Trumpu bio i ostao omiljeni način komunikacije sa svijetom bez posrednika. No, mnogima nije do smijeha u tom kontekstu, počevši od zaposlenika koji su najureni ekspresno nakon Muskovog dolaska, a to je sad već preko polovice ukupne radne snage na Twitteru, do slavnih korisnika koji smatraju da Musk mijenja društvenu klimu na važnoj i utjecajnoj društvenoj mreži i pod egidom slobode govora, zapravo daje prostora širenju antidemokratskih ideja, teorija zavjera i govoru mržnje. 

Dakako, najviše polemike izazivalo je obnavljanje profila bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa kojem je bivša uprava zbog nepriznavanja izbornih rezultata i poziva na pobunu koja dovela do šokantnog napada ekstremista na Capitol početkom prošle godine, ukinula profil. 

Musk je prvo najavio da nema razloga ne obnoviti mu račun, pa se nakon žestokih reakcija sa svih strana, sakrio iza objavljivanja ankete na Twitteru. Zainteresirani zagovornici Trumpa su tijesno prevladali, a Musk je na to ustvrdio da je „narod svoje rekao“. Nebitno što je u anketi sudjelovalo oko 15 milijuna korisnika Twittera, a ima ih 450 milijuna. Dakle, „narod je svoje rekao“, nema veze što je taj narod u ovom slučaju samo 3 posto ukupnog broja korisnika, što su za jednu važnu unutrašnjo-političku stvar mogli glasati Eskimi, Egipćani, Rusi, Čileanci, Hrvati…, bilo tko na svijetu s Twitter računom. 

Da stvar bude bizarnija, Trump je odmah spustio Musku i rekao da ne vidi razloga da se vrati na nekad svoju omiljenu igračku za komuniciranje sa svijetom jednostavnim i prosto proširenim rečenicama. Njegov odgovor je zapravo logičan, jer je u međuvremenu počeo gurati svoju Truth Social vlastitu društvenu mrežu, koja je neuspješna, ali još nije propala. Kad se to dogodi, predmnijevamo da će brzo dotrčati nazad, posebno ako ponovno uđe u uži krug republikanskih kandidata za narednog predsjednika SAD-a.  

Iako će Musk reći da su se „impresije korisnika“ o prisutnosti govora mržnje na Twitteru uvelike smanjile otkad je on preuzeo platformu, empirijiska istraživanja nezavisnih američkih udruga objavljena u New York Timesu koja se svode na brojanje rasističkih, homofobnih, antisemitskih objava sugeriraju upravo suprotno. I u Trumpovom stilu brzo na Twitteru nije ove nalaze demantirao i(li) odgovorio argumentima, već etiketiranjem The New York Timesa kao novina koje su „postale neregistrirana lobistička tvrtka za ekstremno lijeve političare“, iako je objektivno Time na političkom spektru blago liberalno-lijevo kad bi to ocjenjivali iz europske perspektive.

Dojam je da je Musk svojim kontroverznim odlukama o „ponovnom“ širenju granica slobode govora koje uključuju i spomenuto vraćanje profila ljudima koji su širili laži, teorije zavjere i govor mržnje svake vrste sam potaknuo antagonizme i odlazak (slavnih) korisnika s Twittera.  Twitter je oduvijek bio utočište liberala i demokrata, za vrijeme kontrole osnivača Jacka Dorseya većim dijelom oaza pošteđena govora mržnje i primitivizma i čim je novi vlasnik olabavio pravila ponašanja, mnogi su se počeli osjećati ugroženo i nelagodno na platformi. Elon Musk voli reći da je „apsolutist slobode govora“ no mnogima je, posebno slavnima, govor mržnje pod velom slobode govora postao neprihvatljiv. Egzodus s platforme predvodili su i nastavljaju forsirati „teškaši“ iz glazbenog i filmskog svijeta Whoopi Goldberg, Jim Carrey, Moby, Toni Braxton, Liz Phair, Tea Leoni, Trent Reznor, da spomenemo samo neke. Neki dan pridružio im se i Elton John, živuća glazbena legenda koji je napisao da cijeli život stvara glazbu kako bi zbližio ljude, a sad mora gledati na Twitteru kako se „dezinformacije koriste da unesu razdor u naš svijet“.

Za Ford piše Tihomir Ivka.

Teme, sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u kolumnama objavljenim na ford.hr stranicama odnosno komentarima na poslovnim profilima Ford Hrvatske isključivo pripadaju autorima i ne predstavljaju nužno stavove Grand Dalewest d.o.o.